Mindig jól esik az embernek, ha kimozdulhat egy kicsit a mindennapok megszokott világából, és új helyekre látogathat. Ilyenkor tudunk feltöltődni igazán, erőt kapva a továbbiakhoz. Sajnos (vagy nem sajnos) Japánban élve, nekem sem csak a móka-kacagásról szólt az életem: alkalmazkodva a helyi munkamorálhoz, jómagam sem lubickoltam az idő tengerében. Mindemellett persze a kint töltött évek alatt, sikerült eljutnom megannyi lelket-szemet gyönyörködtető helyre, amelyeket még élek nem fogok elfelejteni.
Magyar szemmel nézve Japán tájai rendkívül változatosnak és vonzónak tud hatni (pláne egy debreceni gyereknek, aki a síkságon nőtt fel), amihez hozzáadódnak még a jellegzetes kulturális jegyek, építészeti stílus, eltérő klíma, növényzet, és akkor még a tisztaságról, rendről, kiépítettségről nem is beszéltünk. Utóbbiak terén, lehetne mit tanulni tőlük az biztos.
Fent a hegy tetején!
Hirosimába tartottunk autóval. Tél volt, rendkívül kellemes napsütéses idővel. Japán különleges klímájának köszönhetően ilyenkor is bővelkedik a napsütéses órák számában, és a legtöbb területén, nulla fok alá ritkán esik a hőmérséklet. Kellemesen tud egy ilyen télben csalódni a magyar ember, hiszen mi leginkább a szürke égbolthoz vagyunk hozzászokva, meg a farkasordító hideghez.
Úticélunk egyenesen a városba vezetett volna… ha a távolban nem keltette volna fel, valami szokatlan az érdeklődésünket! – Azt a mindenit! – talán ennyi jöhetett ki a számon, amikor megpillantottam. Tisztán emlékszem, ahogy a messzi távolban magasodó hegy legszélén, megláttam a kicsúcsosodó, eltéveszthetetlenül jellegzetes japán stílusú várat. Vékonynak és hegyesnek tűnt, úgy állt ott, mintha valami szamuráj filmből kölcsönözték volna. Lentről nézve úgy tűnt, a vár helyét annyira kicentizhették annak idején az építészek, hogy ha most egy kicsit is valaki arrébb tolná, nyomban lezuhanna a mélybe.
– Akármi is az, és akárhogy is lehet oda feljutni, ezt nem hagyjuk ki! – szóltam útitársam felé. Felvezettünk hát a kacskaringós hegyi úton, hogy nyomába eredjünk a titokzatos építménynek. Ahogy az Japánban ilyenkor megszokott, fent a hegy tetején is, makulátlan tisztaság, tökéletesen lebetonozott utak és parkolók fogadtak minket, tökéletesen kiépítve minden a turisták számára. Sehol egy eldobott szemét, sehol egy kátyú. Néhány aranyos házikó, kerti törpékkel a kertben árulkodott arról, hogy azért laknak is errefelé néhányan. Hiába nem szerepelt ez az útvonal az eredeti terveink között, – pár lépés megtétele után, amikor elénk tárult a festői kilátás – tudtuk, hogy a legjobb helyre keveredtünk. Vétek lett volna kihagyni.
Amikor ehhez hasonló hegyi utakon sétál az ember Japánban, akkor érti meg igazán, mennyire is tiszteletben tartja a természetet ez a nép, ősidők óta. Érezhetően a legnagyobb óvatossággal próbálja díszítgetni itt-ott a környezetet, nem okozva kárt az összhangban.
A naplementében…